Impozitarea veniturilor din activitate antreprenoriala peste hotare

8 ianuarie 2018 73

Sunt proprietarul unei companii in SUA (LLC), unde activează afacerea pe care o conduc. Eu conduc aceasta afacere din Moldova, deci ar trebui să achit impozite la noi. Întrebarea mea este: ce impozit din suma pe care o primesc pe contul meu bancar din Moldova timp de un an fiscal trebuie să achit (dividende primite)? Din câte înțeleg trebuie să declar veniturile ca persoana fizică.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dle Victor,
Actualmentre, între RM și SUA nu există încă o Convenţia de evitare a dublei impuneri.
Totuși, la 20 iunie 1973 de către Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste şi Statele Unite a fost semnată o Convenţie de evitare a dublei impuneri, care a intrat în vigoare la data de 15... mai detaliat ianuarie 1976. Potrivit unei publicații (https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p901.pdf) Internal Revenue Service (autoritatea fiscală din SUA), SUA continuă să aplice prevederile acestei Convenţii în relaţiile cu Moldova.
Astfel, pentru a vă asigura că nu achitați impozite din veniturile obținute din SUA atât în SUA, cât și în R.Moldova, vă recomand să contactați serviciul fiscal al SUA pentru a vă asigura dacă SUA aplică și la moment această Convenție în relațiile sale cu Moldova.
De asemenea, vă recomand să vă adresați pentru a fi consultat la un specialist în domeniul contabilității/auditului la PricewaterhouseCoopers (PwC) Moldova, care se află pe str. Maria Cibotari 37, Chișinău, MD - 2012; Tel: +373 22 238 122. Or, această companie la solicitarea Ministerului Finanțelor al RM a efectuat un studiu referitor la subiectul dat.

9 ianuarie 2018