Impozite în cadrul Programului Prima Casă

20 septembrie 2018 34

Dacă procur apartament prin Programul Prima Casă, cine plătește impozite și în ce sumă? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
La ce impozit vă referiți?

20 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În cazul tranzacției de vînzare cumpărare, impozit achită doar vînzătorul, cu condiția că prețul bunului este mai mare decît evaluarea cadastrală. Adică acesta a obținut un venit ca urmare a vînzării.
Dacă la acest impozit vă referiți.

Excepție e: Vânzătorul nu achită impozit pe venit, dacă bunul imobil a avut viza de... mai detaliat reședință/domiciliul permanent pe această adresă în ultimii 3 ani.

20 septembrie 2018