Impozite la distribuirea de dividende

19 iulie 2023 3

Bună ziua. Avem SRL (prestarea serviciilor de construcție) și dorim să extragem bani din cont cu titlu de dividende. Ce Impozite se achită în această situație? De exemplu, avem 100.000 lei încasări, vrem să distribuim dividende în mărime de 50.000 lei și restul cheltuieli. Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună.
REGIMUL FISCAL PENTRU DIVIDENDE
Articolul 80. Impozitarea dividendelor
(1) Agentul economic achită dividende acţionarilor (asociaţilor) săi din venitul rămas după impozitare.

Articolul 801. Achitarea prealabilă a impozitului în cazulrepartizării dividendelor
(1) Persoanele specificate la art.90 care achită dividende acţionarilor (asociaţilor) săi pe parcursul perioadei fiscale achită ca parte a impozitului o sumă egală cu... mai detaliat 12% din profitul perioadei fiscale în curs, din care se vor achita dividende.

(11) Impozitul determinat conform alin.(1) se achită la buget pînă la data de 25 a lunii următoare celei în care au fost efectuate plăţile în contul dividendelor.

Persoanele specificate la art.90 reţin şi achită la buget un impozit în mărime de:
- 6% din dividende, inclusiv sub formă de acţiuni sau cote-părţi, achitate în folosul persoanelor fizice rezidente.

21 iulie 2023