Impozitul din chiriile imobiliare

18 august 2019 45

Buna! Sunt pensionar si ma intereseaza urmatorul lucru: daca dau apartamentul in chirie, sunt obligat sa achit impozitul de 7% din venit la stat? Daca exista o referinta la aceasta lege, voi fi foarte recunoscator daca mi-ati indica unde o gasesc. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Da, sunteti obligat. Totodata, puteti avea drept la scutiri personale sau deduceri, care se raporteaza la venitul dvs anual total. Vedeti Codul Fiscal.

19 august 2019