Impozitul pe locuință nou

25 iulie 2018 27

Salut. Am procurat un apartament, achitarea a fost în 2 rate: prima rata in decembrie 2017, după care a urmat a doua tranșă in ianuarie 2018. Unde pui că în luna mai sa primim in plic de la primăria municipiului IMPOZITUL pe anul 2018, dar cu datorii din 2017. Cum se explică? La trezorerie am întrebat de ce este datorie pe numele nostru? Ei au dat din umeri: întreabă Cadastrul, ei dau acește date.
Am întrebat Cadastru. Cum se face că nici nu am reușit să trăim la casa noastră, că avem și datorii la Fisc. Răspunsul lor a fost: blocul locativ figurează pe baza la Cadastru din data de 12.01.2017. Din aceasta data ne-au fost calculate impozitele pe 2 ani, eu deținînd dreptul de proprietate din ianuarie 2018. Care e practica legală și cine este obligat să achite impozitul pana nu s-a vandut un apartament nou. Cred că e în obligația firmei de construcție care a ridicat blocul locativ ?! Cum e posibil sa fie restituirea banilor pe care nu eram obligat sa-i achit pe anul când apartamentul nu-mi aparținea. Mulțumim.

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Vedeti articolul 281 din Codul Fiscal care stabileste calcularea impozitului pentru bunurile imobiliare. Reiesind din art 281 aliniatele 2 si 2/1 in caz de schimbare a proprietarului, impozitul urmeaza a fi achitat proportional perioadei de cind a devenit proprietatea persoanei. In contract poate fi prevazut ca ati obtinut proprietatea din... mai detaliat momentul incheierii sau inregistrarii contractului, nu neaparat cind achitati a doua rata.

20 septembrie 2018