Împrumut

15 iulie 2019 29

Bună! Vreau sa iau cu împrumut o suma de bani, cu dobanda. Ca gaj doresc sa fac o procura notariala pentru vanzare-cumpărare. Ma interesează ce riscuri pot aparea dacă fac persoanei de la care împrumut banii asemenea procura. Și ce acte îmi poate face mie persoana data ca să fiu sigur ca nu îmi ia casa sau face altceva dacă intorc banii si achit dobanda la timp?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Ideia e una chiar pe marginede cuțit.
Dacă se dorește gajare,se face contract de împrumut și ipotecă la notar, astfel dacă nu se va achita în termen, e posibil vînzarea sau transmiterea casei în contul datoriei, sau a unei cote,reieșind din suma restantă.
În acest context, ulterior achitării sumei datorate,... mai detaliat grvarea(ipoteca) va fi radiată, în orice caz, pe parcursul întregii perioade, veți rămîne în continuare stăpîn, avînd înregistrat doar o grevare și atît.

Încaz de întocmire a unei procuri, nu puteți include clauze în felul care doriți dumneavoastră, așa sunt rigorile de formă a procurii. Dacă eliberați o procură, persoana împuternicită vă poate vinde casa, inclusiv fără a vă restitui banii,sau să înregistreze după sine(dacă seprevede), pe scurt, e vorba de o sumedenie de probleme,care sunt dificil de a enunța aici.

15 iulie 2019