Imprumut banesc cu dobandaneintors

24 octombrie 2019 40

Un barbat a dat cu imprumut o suma mare de bani unor rude, are doar recepisa scrisa de persoana in cauza in care este indicata si informatia despre dobanda. Au trecut deja 6 ani si tot nu poate primi bani inapoi. Persoana in cauza spune ca a imprumutat si de la banca si de la alte persoane si acum nu face fata datoriilor. In ultimul timp in general ignora sunetele si nu da interes si nici respect persoanei careia ii este dator. Spune doar ca nu are bani si atat. Cum putem totusi obtine banii inapoi?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În cazul în care au trecut mai mult de 3 ani de la tala limită la care împrumutatul trebui asă restituie împrumutul există riscul ca împrumutătorul să nu-și mai vadă banii niciodată, decât în cazul în care cel împrumutat va binevoi singur să-i restituie.
Creditorul ar putea să se adreseze în... mai detaliat instanța de judecată, însă, în cazul în care debitorul(potențial pârât) va ridica excepția de tardivitate acțiunea va fi respinsă fără examinarea acesteia pe fond.
În cazul în care cel împrumutat a comis acțiuni concludente din care reiese cert că acesta recunoaște datoria după scurgerea termenului de 3 ani de la data scadentă și acestea pot fi probate, ați putea să vă adresați în instanța de judecată cu prezentarea acestor probe.

O altă soluție ar fi întreținerea unei convorbiri amiabile față în față cu solicitarea de la debitor să elibereze o declarație de recunoaștere a datoriei datată cu ziua la care o întocmește și cu indicarea unui termen până la care se obligă să restituie suma.

24 octombrie 2019