Imprumut bani persoana fizica

16 iulie 2017 102

Am dat cu imprumut o suma de bani unei persoane, ca garantie am luat o recipisa de la persoana data cu tote datele din buletin si semnatura. Este aceasta recipisa act juridic pentru a inainta cerere catre instantele de drept sau chiar de a da in judecata persoana data? Mersi mult p/u raspuns.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună ziua! Dacă recipisa respectivă conține nu doar datele din buletin dar și prevede faptul că s-a luat cu împrumut suma X de bani, atunci această recipisă poate ține loc de Contract de împrumut, și respectiv constituie o probă care demonstrează obligația împrumutatului față de Dvs. În temeiul acestui... mai detaliat act juridic aveți dreptul să vă adresați în instanța de judecată.

16 iulie 2017

da inca una in recipisa este indicat termenul de achitare, acest termen este expirat deja de un an de zile. este o problema ? sau pot cu indrazneala sa merg in instanta?

18 iulie 2017