Împrumut care nu a fost întors

29 decembrie 2023 3

Bună ziua. Am dat niște bani cu împrumut unei persoane fără a întocmi vreun contract sau recipisă. Am ca dovezi mesaje pe rețelele de socializare în care împrumutatul se obligă să întoarcă banii, o înregistrare audio, precum şi prezența unui martor care confirmă fsptul împrumutului. Mai există o înregistrare audio în care împrumutatul, după ce îi cer să întoarcă banii împrumutați, începe să mă amenințe cu răfuială fizică a mea și a întregii familii. Ce metode există pentru a trage la răspundere persoana menționată?

Jurist comments 3

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna seara. Este necesar de verificat comunicările, care le dețineți. Aveti dreptul de a înainta o acțiune în vederea încasării datoriei. Totodată pot fi identificate temeiuri pentru depunerea unei plângeri penale, în dependență de conținutul mesajelor indicate

29 decembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Catalina, colegul dl. Dau, corect v-a orientat, dar eu pot să contibui păentru a depune o plângere la poliție, referitor la acțiunele ilegale penale întreprinse de persoana, care a împrimutat bani de la DVS, mă puteți contacta la viberul de pe telefonul +37368669950 pentru a discuta mai amănunțit.

30 decembrie 2023
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, Cătălina,

Ați putea mai întâi să vă adresați unui notar căruia să îi solicitați “certificarea conținutului electronic al unei pagini web din rețeaua respectivă de socializare”.

Astfel, notarul poate imprima atat textul conversatiei cat si pagina de profil al respectivei persoane si cu aceste probe sa va adresati instantei de judecata... mai detaliat cu o cerere de chemare in judecată privind incasarea datoriei, precum si la Poliție cu o plângere pentru “amenințarea cu aplicarea violentei fizice” la care anexați si înregistrarea audio.
In nici in caz sa nu ștergeți înregistrarea de pe telefonul mobil.

Cu respect,
Igor Brinișter

1 ianuarie 2024