Împrumut de la companie de creditare

19 februarie 2020 151

Fratele meu in vîrstă de 23 de ani nu are un loc de munca. Pe data de 30.12.2019 a luat un împrumut de 6.000 lei de la o companie de creditare, doar in baza buletinului. Cum si era de așteptat, nu a avut de unde sa achite timp de 21 zile, iar acum datoria a crescut la 13.300 lei. E corect sa ofere compania asa sumă doar in baza buletinului si daca nu are un loc de munca? Cum sa procedăm, cum e corect? Va multumim!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Olga,

Spre deosebire de Bănci, Companiile de Microfinanțare nu au cerințe mari față de persoanele care contractează împrumuturile (clienți). Chiar și persoane cu istorie creditare proastă pot să beneficieze de un împrumut.

În ceea ce ține de datoria formată, este posibilitatea de a o reduce din contul penalităților ținând... mai detaliat cont de starea materială și socială a debitorului.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

19 februarie 2020