Împrumut de la o persoană fizică

15 decembrie 2018 76

Bună ziua. Am luat un împrumut de la o persoană fizică în sumă de 2.000 lei pe un termen de 30 zile, am scris de mână o recipisă pe foie A4. Țin să menționez că unde trebuia să indic suma împrumutată, am lăsat spațiu gol, din motiv că m-am înțeles cu persoana dată la 1% pe zi din suma împrumutată. Acest calcul trebuia să se facă în ciornă, dumnealui justificând că nu este companie de microfinanțare și nu se poate de indicat acest lucru în recipisă. Din motiv că nu am întors banii la timp, am întârziat cu 5 zile, dumnealui a completat în spațiul gol la suma împrumutată suma de 10 mii lei, și această sumă este indicată doar in cifre. Mai este încă ceva: în recipisă sunt indicați 2 martori, care chipurile erau prezenți în momentul când eu am primit banii. Acum el mă amenință că dacă nu întorc suma de 10 mii lei, mă va da în judecată. Cum pot demonstra că nu este corect ce este scris în recipisă. Martorii sunt prieteni de-ai dumnealui. Mersi anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
contactati-ma la adresa de e-mail.
intre timp, nu faceti absolut nici o achitare nedocumentata. si nu semnati nici o alta recipisa.

16 decembrie 2018