Imprumut fara dovezi scrise

5 decembrie 2023 2

Buna. Un an jumate in urma un coleg de munca a imprumutat de la mine 400$, pe care i-am transferat de pe cardul meu pe cardul lui. A doua zi a mai avut nevoie de 400EUR, pe care i-am dat cu imprumut in numerar. Nu am intocmit nici contract de imprumut, nici macar o recipisa. Acum imprumutatul pur si simplu ignora toate mesajele mele si mereu gaseste pretexte sa nu intoarca banii.
1. Am ca probe discutia in mesagerie si transferul de 400$ de pe card. In acest caz, am solutii legale de a recupera banii?
2. Intentionez sa-i cer imprumutatului zilele urmatoare sa-mi elibereze o recipisa prin care sa stabilim o data la care imi va intoarce sumele imprumutate, dar mi-e teama ca va refuza. Este legal sa inregistrez discutia pe care o voi avea in acest sens? Imi va fi de folos o asemenea inregistrare?
3. Ce altceva pot sa fac ca sa recuperez banii. Sunt constient ca am facut o greseala si nu am cerut dovezi in scris. Pot cumva sa-l trag la raspundere pe imprumutat, chiar daca in final nu recuperez banii?

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. În caz în care debitorul recunoaște datoria, aveti dreptul să vă adresati instanță de judecată. În caz în care reușiți să obțineți o confirmare scrisă, indicați în ea termenul -limita pentru restituirea împrumutului.

5 decembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Stanislav, ai dat peste un escroc, faptul că el acuma recunoaște nu servește probă, fiindcă el la orice moment poate să se refuze de declarațiile lui. Eu am o propunere, să întocmiți o cerere în adresa poliției, conform Codului penal art. 190 CP - escrocherie și conform Codului de... mai detaliat procedură penală, art. 262-264 CPP, o să-l puneți pe gânduri pe acest escroc, cum se face puteți apela la viberul meu de pe telefonul +37368669950 și noi vom dicuta.

6 decembrie 2023