Împrumut fără întocmirea unor acte formale

21 decembrie 2023 3

Bună ziua. Am dat cu împrumut unei persoane o sumă de bani, fără a întocmi vreun document (recipisă sau act notarial). Dețin doar actele emise de la bancă că am făcut transferuri pe contul persoanei menționate. Vreau să aflu dacă pot acționa împrumutatul în judecată pentru a recupera banii. Care este procedura pe care trebuie s-o urmez? Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Andrei e o problemă, mare problemă, Instanța de judecată de fiecare dată respinge cererea de chemare în judecată înaintată de DVSm puțin judecător o să accepte și o să se limiteze cu documente banca ( informații ) de așa natură. Eu nu pot să vă orientezi, că o să... mai detaliat dați câștig de cauză, dar mai știi încercați.

23 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

.......încercați să-l convingeți să vă elibereze vreun act că se obligă să restituie împrumutul..........dacă nu, atunci trebuie, mai întâi, să-i expediați o somație de restituire a împrumutului cu scrisoare cu aviz de recepție și indiferent de recepționarea sau nu a acestei scrisori, ulterior, trebuie de depus cerere de chemare în... mai detaliat judecată........chiar și transferurile efectuate sunt o probă, mai ales dacă este indicată vreo destinație a transferurilor......... pentru depunerea cererii de chemare în judecată trebuie să achitați taxa de stat 3% din valoarea sumelor pretinse iar de la 01 ianuarie 2024 taxa de stat va fi și mai mare..........pentru informații suplimentare.......tel.069615655

23 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

.......trebuie să ținem cont și de prevederile referitoare la îmbogățirea nejustificată, un alt temei posibil a fi invocat pentru restituirea sumelor de bani transferate, confirmate prin transferurile bancare......trebuie de analizat și dacă a fost indicată vreo destinație a transferurilor.........pentru depunerea cererii de chemare în judecată mai trebuie datele de identificare... mai detaliat depline ale pârâtului, inclusiv domiciliul înregistrat și IDNP, pe care dacă nu le cunoașteți doar avocatul le poate obține de la ASP.........deoarece există diferite prevederi privind competența instanței de judecată și regula generală este că cererea de chemare în judecată se depune la instanța de judecată de la domiciliul pârâtului............

23 decembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Andrei, da s-a adoptat Legea nr. 213 din 31.07.2023 Taxa de stat, care o să intre în vigoare de la 01.01.2024. O lege încurcată, nu este constatat cât v-a reveni fiecărui participant să achite texa de stat.

23 decembrie 2023
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Andrei, buna ziua

In cazul in care nu aveti un contract sau o declarație din partea celui împrumutat, prin care recunoaște existența datoriei față de Dva., urmează să solicitați celui împrumutat să vă restituie suma intr-un termen de 30 zile (deoarece nu aveti un contract care stabilește o data limită de... mai detaliat rambursare), iar la scurgerea acestui termen va adresati in instanta de judecata si solicitati restituirea banilor invocand prevederile îmbogățirii fără justificare.

Or, nimeni nu este in drept să rețina pentru sine ceea ce nu ii aparține fără un just temei.

În cazul în care aveti un schimb de corespondență prin intermediul diferitor aplicații de tip messenger sau chiar mesaje sms puteti sa le imprimati si anexa ca dovada care confirma transferul.

De asemenea, la cererea de chemare in judecată se anexeaza si ordinul de plata de la banca.
Totodată, avocatul poate solicita de la instituția bancară daca banii au fost ridicati si daca exista o dovada in acest sens.

Cu respect,
Igor Brinișter

25 decembrie 2023