Împrumut fără recipisă

31 mai 2019 79

Am imprumutat cu bani (5.000 lei) o persoană, fără contract sau alte dovezi de confirmare a împrumutului. Cum aș putea să-mi intorc banii?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Codul civil prevede în sensul dat încheierea unui act juridic pentru suma împrumutului ce depășește suma de 1000 de lei în cazul dvs nefiind în posibilitate sa probați împrumutul decit cu excepția recunoașterii a sumei împrumutate de către pârât, astfel el daca recunoaște datorie sunteți în posibilitate de a... mai detaliat înainta acțiunea.

In cazul dvs ar fi posibil de scris o plângere la poliție pentru escrocherie dar iarăși cu câte mai multe dovezi în sensul dat.

31 mai 2019