Imprumut fara recipisa, prin transfer pe card

30 noiembrie 2023 3

Buna ziua. I-am imprumutat fostului meu iubit suma de 3.000 euro, prin transfer pe cardul acestuia. Am mesaje de la el in care confirma ca imi va intoarce banii mentionati. Dupa ce ne-am despartit, refuza sa imi intoarca datoria. Cand i-am cerut sa intoarca banii, m-a amenintat ca o sa-mi faca probleme publicand poze nud cu mine pe retelele de socializare. Intrebarea mea este daca pot sa recuperez suma de bani imprumutata, avand in vedere ca detin ordinul de transfer de pe cardul meu pe cardul imprumutatului, conversatiile noastre, inclusiv amenintatile din partea lui? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Valeria, da, acele mesaje pot ține locul unui contract de împrumut și poate servi probă în instanța de judecată. În același timp poți să depui și o plângere la poliție pe șantaj. Eu aș merge cu ambele în același timp, să-i fie cadou și de Moș Nicolae, și de Crăciun.

30 noiembrie 2023