Imprumut luat de o persoana fizica

20 noiembrie 2023 2

Buna ziua. O persoana fizica a luat un imprumut banesc de la persoana juridica. Imprumutatul a decedat. Este posibil ca o persoana juridica, care nu are legatura cu debitorul decedat sa ramburseze imprumutul?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Da, se face cesiunea creanței din partea succesorilor defunctului.
Pentru alte întrebări, mă puteți contacta la 069992921.

20 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Lucia, e posibil, DVS trebuie să verificați contractul de împrumut, sub care condiții a fost semnat, s-a prervăzut modul de rambursdare în caz de deces a debitorului, cine poate să supurte cheltuielile,

21 noiembrie 2023