Împrumut luat pentru altă persoană

22 ianuarie 2022 99

Bună! Un prieten m-a rugat să iau un împrumut de bani (pentru el) pe numele meu, iar el să fie ca fidejusor. Ne-am inteles că îl ajut cu luarea împrumutului, dar el va rambursa suma împrumutată. La scadență, acesta nu a întors banii. Eu ce pot face în această situație: să stau liniștit știind că am fidejusor? Mersi pentru răspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună,

Executarea obligației se va pretinde de la Dvs în primul rând iar în cazul în care va veți eschiva de la careva plăti sumele se vor solicita de la fidejusor.

În cazul neachitării datoriei ambii veți fi acționați în judecată ca pârâți și veți fi obligați în mod solidar la plata... mai detaliat datoriei iar în cazul unei eventuale proceduri de executare vor fi urmărite bunurile ambilor.

Mai mult ca atât Dvs ați făcut un pas riscant defavorabil deoarece in cazul achitării datoriei de către fidejusor din numele lui, el fiind de rea credință se poate folosi de dreptul său de regres adică fiind persoana garant și a achitat să ceara banii înapoi de la debitorul principal adică de la Dvs.

23 ianuarie 2022