Imprumut prin notar

19 aprilie 2018 216

Am imprumutat unei persoane fizice bani pentru o luna. Luna a trecut, iar banii nu mi-i intoarce. Ma amana de pe o zi pe alta, ce pot face?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ana bună,

În cazul în care împrumutul a fost acordat în baza unui Contract în care este specificat termenul rambursării, vă puteți adresa direct cu o cerere de chemare în judecată.

19 aprilie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ana,
Într-adevăr Dnul Dumitru Barbaroș are dreptate, prevederile Codului civil permit depunerea acțiunii direct în instanța de judecată, cu omiterea căii prealabile de soluționare extrajudiciară a litigiului.
Reieșind din practica judiciară reticentă pe alocuri la acest capitol vă recomand totuși să-i expediați persoanei date o somație de plată și să-i acordați... mai detaliat un termen 7 zile calendaristice să vă restituie integral banii. Indicați ca termenul de 7 zile începe din data când primește scrisoarea. Expediați somația de plată cu scrisoare recomandată cu aviz de recepție obligatoriu (avizul de recepție servește drept dovadă a respectării căii prealabile).
După ce primiți înapoi avizul de recepție sau dacă vi se restituie avizul de recepție cu tot cu scrisoarea expediată depuneți cererea de chemare în judecată.
Atenție:
1. Solicitați suma restantă.
2. Dacă contractul dvs prevede plata unei penalități pentru nerestituires sumei la termenul scadent solicitați penalitatea pe cale prealabilă. Penalitatea o puteți cere doar în cazul în care este prevăzută de contract.
3. Sunteți în drept să solicitați o dobândă de întârziere potrivit prevederilor art. 619 și 585 Cod civil al RM.
4. Expediați scrisoarea la adresa unde împrumutatul are oficial înregistrat viza de reședință sau domiciliul său.

Taxa de stat pentru adresare în instanța de judecată în cazul dat este de 3% din valoarea acțiunii (mărimea datoriei + penalitatea + dobânda).
Rechizitele bancare pentru achitarea taxei de stat le găsiți: aici www.instante.justice.md

Succese!

19 aprilie 2018