Imprumut prin notar

15 decembrie 2023 3

Buna ziua. Vreau sa iau cu imprumut o suma de bani prin contract la notar. Imprumutatorul vrea sa perfectam contract de vanzare-cumparare a casei cu recuperare. Oare se fac genul acesta de tranzactii?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Nadejda!

În nici un caz să nu încheiați contract de vânzare-cumpărare a bunului imobil cu drept de răscumpărare dacă scopul este să luați bani cu împrumut.

Această schemă era des întâlnită și practicată in anii ‘90 și începutul anilor 2000, iar multe persoane care nu au reușit să restituie împrumuturile au... mai detaliat ramas fără locuințele lor, inclusiv și fara partea de bani care deja o restituiseră.

În cazul în care persoana care vă oferă bani cu împrumut dorește garanții atunci ați putea încheia contract de ipotecă.

Cu respect,
Igor Brinișter

16 decembrie 2023
  • Jurisconsult

Nuna d-na Nadejda, contract de ipotecă, e acelaș obligațiune de a îtoarce banii prin tranzacția de vânza-cumpărare a casei, De dorit să nu faceți așa ceva.

17 decembrie 2023
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dna Nadeja,

Contractul de ipotecă reprezintă o garanție reală oferită de către persoana împrumutată.

Incheierea unui contract de ipotecă presupune ca, in cazul in care cel care a luat bani cu împrumut si nu-i poate restitui, ii va oferi creditorului posibilitatea sa solicite vânzarea acestui imobil pentru a-și stinge datoria, sa acopere... mai detaliat cheltuielile procedurii de executare, iar restul banilor sa ii restituie celui care a fost împrumutat.

Succese.

18 decembrie 2023