Împrumuturi bancare pentru altă persoană

4 decembrie 2019 91

Doua persoane dragi mie au fost mințite de o alta persoană să ia credite bancare, cu promisiunea că le întoarce banii și le oferă lor o sumă de bani pentru ajutor. După ce persoanele au făcut împrumutul, li s-au luat banii și contractele de împrumut de către persoana care i-a mințit și a dispărut. Vreau să întreb: care a fost scopul să le ia și contractele? Poate persoana în cauză să facă alte împrumuturi pe numele lor, având în vedere că are datele de identitate în contractele de împrumut, pe care le-a luat de la ei? Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Irina,

Scopul a fost ca să fie mai greu de demonstrat vinovăția persoanei respective. Or, în cazul dat este vorba de infracțiune, și anum escrocheria.

Alte contracte ea nu poate lua pe numele acestor persoane, or, pentru a încheia contractul e nevoie de semnătura persoanei.

Pentru o consultație mai detaliată... mai detaliat vă sunt la dispoziție.

5 decembrie 2019