Împuternicirile procurii generale

28 octombrie 2019 121

O persoană care este stabilita peste hotare de mai mult timp doreşte să-mi doneze un bun imobil şi să-i perfectez nişte acte de ordin civil. Vreau să ştiu dacă pot să donez bunul imobil cu o procură generală pe numele meu, sau este necesara o procură specială?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Oricare notar la care vă veți adresa va solicita ca în procură să fie expres prevăzut dreptul de a vă dona bunul, numărul cadastral al bunului imobil, adresa exactă, și altele, cu atât mai mult cu cât ar fi necesar să fie prevăzut și dreptul de contrapartidă.
Deci, nu aveți împuternicirile... mai detaliat necesare de a înstrăina bunul imobile ce aparție unui terț sie înșivă.
Mai mult decât atât, vă recomand să solicitați de la proprietar o asemenea procură cu menționarea expresă a acestor drepturi pentru a nu intra eventual în conflict cu legea!

28 octombrie 2019