In 2013 am avut o datorie si i-am dat creditorului o recipisa scrisa

28 octombrie 2020 128

In 2013 am avut o datorie si i-am dat creditorului o recipisa scrisa ca timp de 3 ani ii vom intoarce datoria. Datoria am rambursat-o, dar recipisa nu a fost rupta si acum creditorul cere datoria din nou. Cum sa procedam si putem face ceva?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Sunt citeva nuanțe.
In cazul recipisei, aceasta urma a fi distrusa sau urma sa fie intocmit un act confirmare a restituirii sumei care avea sa anuleze recipisa.
Actual, inlipsa actiunilor de mai sus, creditorul poate cere repetat banii. Faza e că, acesta urmează sa se încadreze în termenul de prescripție de 3... mai detaliat ani, dupa 3 ani solicitarea va fi considerat tardivă si nu are șanse de a fi încasat.

29 octombrie 2020

Vă, mulțumesc dnul Vitalie Onofrei .

3 noiembrie 2020

Bună ziua, am o întrebare fiind pe buletin de boala la serviciu am avut control financiar, care sa petrecut in lipsa mea, acuma primarul ma telefonat si imi spune ca sunt obligata de a face cunostinta cu actul de control si trebuie sa ma prezint la serviciul obligatoriu daca nu... mai detaliat va veni politia si ma va forta , eu fiind inca pe buletin au dreptul de a ma oblica sa ma prezint si sa semnez procesul

13 martie 2023