In adeverinta este mentionat tatal din spusele mamei, ce acte sa prezint ca nu am tata?

4 septembrie 2018 96

Buna ziua. Doresc sa depun dosarul pentru redobandirea cetateniei romane. Ati putea sa ma indrumati: de ce acte am nevoie sa prezint in privinta tatalui, in cazul in care certificatul meu de nastere indica numele tatalui din spusele mamei (mama solitara). Prin urmare, legal vorbind, nu am tata si nici nu am avut. Va fi suficienta forma 3?
De asemenea, daca ulterior la perfectararea actelor romanesti, voi avea impedimente din aceasta cauza, sau cel mai bine ar fi sa imi perfectez certificatul de nastere stergand rubrica tata (nu as vrea sa recurg la perfectarea, caci deja patronimicul este utilizat la universitate in Romania si nu vreau sa am probleme cu diploma)?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ecaterina,
Faptul că Dvs aveți menționat la rubrica numele tatălui numele mamei, iar la rubrica prenumele și naționalitatea tatălui prenumele și naționalitatea tatălui nu este o greșeală, iar actul de stare civilă este perfect valabil, respectiv Dvs aveți un tată!!!
Întrucât, actul de stare civilă a fost întocmit în corespundere cu... mai detaliat cerințele legale nu poate fi vorba de corectarea a careva erori sau contestarea paternității, deoarece nu aveți nici un temei legal.
Explicați aceste aspecte celor de la Autoritatea Națională pentru Cetățenie din România.

4 septembrie 2018