In cat timp de la achitarea salariului am dreptul sa cer recalcularea acestuia?

23 martie 2018 121

In cat timp de la achitarea salariului am dreptul sa cer recalcularea acestuia? Cum se calculeaza salariul dupa cererea de demisie? Am 5 luni lucrate.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

In decurs de 3 ani de zile din momentul achitarii, dar mai intii trebuie sa depuneti o cerere scrisa la fostul angajator. Daca dupa 10 zile calendaristice nu primiti raspuns sau nu sunteti de acord cu raspunsul primit, aveti dreptul sa va adresati in instanta de judecata si/sau la inspectia... mai detaliat muncii.

Pentru a va raspunde cum se calculeaza, indicati, va rog, care este motivul recalcularii (de ce nu sunteti de acord cu suma primita).

31 martie 2018