In cat timp judecatorul trebuie sa ia decizia?

3 iulie 2018 42

Buna. Am o ruda care este detinuta in penitenciar. Pe 19 iunie a fost judecata, in privinta eliberarii conditionate inainte de termen, dar judecatorul inca nu a pronuntat hotararea. As vrea sa stiu: este un termen oarecare pentru asa fel de proceduri, adica cat timp are judecatorul pentru a pronunta hotararea? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Nu există un asemenea termen legal. Pronunțarea hotărârii trebuie să se facă într-un termen rezonabil.

Succese!

26 iulie 2018