În cât timp se vor anunța rezultatele amnistiei?

17 martie 2022 168

Bună! Prietenul meu este condamnat la 3 ani si 4 luni de inchisoare în temeiul art.186 alin. 4 CP. A ispasit deja 7 luni din termenul condamnarii. Cum va fi aplicata amnistia in cazul lui: va fi eliberat sau i se va reduce termenul? În cât timp vor fi anunțate rezultatele amnistiei?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Iulian, amnistia se aplică în timp de 6 luni. Prietenul DVS cu așa termen se v-a duce acasă, tot depinde în care penitenciar se află el.

18 martie 2022
  • Jurisconsult

Și încă vreai să-ți spun, eu am un proiect de cerere despre amnistie, care se poate de aplicat. Poți ieși pe viberul de pe telefonul +37368669850 și noi vom discuta.

18 martie 2022