In cât timp trebuie achitata vinieta?

3 ianuarie 2020 65

Astăzi am primit o amenda pentru ca nu aveam vinieta cumpărată. Din momentul intrării in țara nu am la dispoziție 24 ore pentru a o achita? De exemplu, la vama spun sa achitam vinieta la stația de alimentare, dar dacă sunt oprit de poliție înainte sa intru la stația de alimentare, cum voi putea sa justific ca nu o am încă? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Se considera ca detineti vinieta de la ora si minutul achitarii taxei (cu exceptia cazurilor cind vinieta este procurata pentru o perioada viitoare).
Teoretic, asta inseamna ca de la intrarea in tara si pina la statia Peco (adica pina la achitatea vinietei) - soferul nu detine vinieta.
Trebuie... mai detaliat de achitat pina la trecerea punctuli vamal, pentru a evita aceste situatii.

In privinta procesului verbal cu privire la contraventie, el poate fi contestat pe temeiuri de neclaritate a legii (legea nu spune in mod previzibil ca soferii sunt obligati sa achite in vama, sau ce se intampla daca nu o fac).
Mai mult decat atit, din cate inteleg, ati achitat totusi vinieta pentru ziua cand v-a fost aplicata amenda.

Eventual, puteti sa ma contactati la adresa de email: office.potirniche@yahoo.com

3 ianuarie 2020