În câte părți se împarte bunul imobil procurat în timpul căsătoriei? A câta parte din bunul imobil îmi revine mie dacă bunul imobil e scris pe soție?

8 decembrie 2019 170

Bună ziua. Am divorțat de soție, sunt părinte a 3 copii. Cum pot împărți bunul imobil procurat în timpul căsătoriei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna seara,

Potrivit art. 572 alin. (1) si (2) din Cod civil:
(1) Bunurile dobîndite de soţi în timpul căsătoriei sînt proprietatea lor comună în devălmăşie dacă, în conformitate cu legea sau contractul încheiat între ei, nu este stabilit un alt regim juridic pentru aceste bunuri.
(2) Orice bun dobîndit de soţi... mai detaliat în timpul căsătoriei se prezumă proprietate comună în devălmăşie pînă la proba contrară.

La randul sau conform art. 571 din Cod civil:
Partajul bunului proprietate comună în devălmăşie între coproprietarii devălmaşi se va face proporţional aportului fiecăruia la dobîndirea bunului. Pînă la proba contrară, aportul coproprietarilor devălmaşi este prezumat a fi egal.

Din cele expuse supra rezulta ca nu conteaza pe cine este scris bunul imobil atata timp cat acesta a fost procurat in timpul casatoriei.

8 decembrie 2019