În caz că numeşti pe nedrept pe cineva hoţ

23 iulie 2020 31

Am numit la televeziunea naţională o persoană "hoţ" pe nedrept. Daca persoana in cauza cere prin judecata achitarea unei despagubiri materiale, sunt obligat să o achit?
Care este suma pe care o poate stabili judecata? Poate fi contestată suma stabilită? Respectiva persoană cere jumatate de milion de lei despăgubire, e reală aşa practica la noi în ţară? Reglementează legea astfel de situaţii?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-le Vasile,

Cauzele privind defăimarea sunt foarte specifice și necesită o analiză a tuturor circumstanțelor de fapt și a faptelor, a personalității și statutului celui acuzat și a celui care a spus-o.

Succes.

26 iulie 2020