In caz de decadere din dreptul parintesc pensia alimentara se plateste?

20 iunie 2017 79

Am fost lipsit de dreptul parintesc. In acest caz cum ramine cu pensia alimentara?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună,
Dacă mama copilului va înainta acţiune în judectă cu privire la încasarea pensiei alimentare, doar atunci veți fi obligat la ea. Atîta timp cît nu există o hotărîre judecătorească cu privire la achitarea pensiei alimentare nu sunteţi obligat la ea.

20 iunie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Artur.

Decaderea din drepturile părinteşti nu va scutește de îndatorirea de a acorda întreţinere copilului, reieșind din prevederile art. 111 al Codului Familiei.

24 iunie 2017