In caz de divort cu cine ramine bebelusul?

18 iulie 2017 124

Buna ziua! Avem un bebe de 4 luni. Spuneti va rog in caz de divort cu cine ramine bebelusul?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cu cine va stabili instanta de judecata , insa primordial totusi cu mama !

18 iulie 2017
  • Parajurist

Cu privire la cazul Dvs. de divoț, ar mai fi ceva de adaugat
faptul ca instanta de judecată ține cont de interesul suprem al copilului,daca copilul este alaptat inst . de judecată probabil va stabili lucul de trai al copilului cu mama .

16 octombrie 2017
Veronica Li-Șui-Cean
  • Parajurist
  • Alte domenii

Stimată Irina,
În conformitate cu art. 63 al Codului Familiei al Republicii Moldova, în cazul cînd părinţii locuiesc separat, domiciliul copilului care nu a atins vîrsta de 14 ani se determină prin acordul părinţilor. În cazul în care un asemenea acord lipseşte, domiciliul copilului minor se stabileşte de către instanţa de... mai detaliat judecată, ţinîndu-se cont de interesele şi părerea copilului (dacă acesta a atins vîrsta de 10 ani). În acest caz, instanţa va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vîrsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.). La determinarea domiciliului copilului minor, instanţa judecătoreasă va cere şi avizul autorităţii tutelare în a cărei rază teritorială se află domiciliul fiecăruia dintre părinţi.

16 octombrie 2017