În caz de divorț ipotetic, cine va rambursa creditul?

31 ianuarie 2022 66

Bună ziua. O femeie însărcinată care încă nu este căsătorită oficial cu logodnicul ia credit de la bancă pentru afacerea de care se ocupă logodnicul, iar peste o săptămână după luarea creditului ei oficiază căsătoria. Pe viitor, în caz de divorț, creditul va fi obligată să-l ramburseze doar femeia menționată sau ambii?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Nelea,

Creditul va plati debitorul indicat in contractul de credit (in cazul dat femeia din speța). Daca doreste sa se asigure, poate convinge logodnicul sa semeneze un contract de fidejusiune pentru garantarea creditului. In asa caz, daca debitorul va fi in incapacitate de plata, creditorul va putea incasa datoria... mai detaliat de la fidejusor.

O zi buna!

2 februarie 2022
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, optiunea data de colegul meu , nu este tocmai potrivita pentru dvs, ori fidejusorul in cazul incapacitatii dvs de plata, odata ce achita datoria la banca are drept de regres fata de dvs, ceea ce inseamna ca suma pe care a achitat-o acesta bancii poate fi incasata... mai detaliat ulterior de la dumneavoastra.

Solutia cea mai sigura in acest caz ar fi un contract de preluare a datoriei, prin adaugarea unui nou debitor solidar. Sotul dvs trebuie sa se prezinte la banca , sa intocmeasca o cerere si sa semneze contractul de preluare a datoriei.

Daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email filip.rotaru98@gmail.com

2 februarie 2022