In cazul dat se va achita impozit sau nu?

1 septembrie 2018 98

Buna ziua. Sotul este proprietarul unui apartament cu o camera in baza actului de donatie de la bunic si are viza de resedinta in locuinta data incepand din 2007 (toate facturile vin la aceasta adresa, dar sotul a fost mai mult plecat peste hotare si nu prea a stat in apartament). Mi s-a spus ca va achita impozit fiindca nu e donatie de gradul 1, e corect asa?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

1. Soțul dmn. nu suportă un impozit pentru donația primită. ( lit. i) al art. 20 din Codul fiscal )
2. Gradul I de rudenie este important pentru o altă situație în cazul donației. Cel ce a donat ( bunicul) se consideră că a vândut. De aceea el suportă impozitul dacă are... mai detaliat creștere de capital, cu excepția cazului când donează către rude de gradul I, precum şi către soţie.
3. Alte taxe, impozite, plățile pentru servicii etc. au fiecare un regim separat și evident că le suportă noul proprietar.
Succese!

1 septembrie 2018