In cazul in care copilul are domiciliul stabilit cu mama, dar vrea sa stea cu tata, care este procedura de a schimba domiciliul copilului?

24 aprilie 2020 67

In urma divortului, domiciliul copilului a fost stabilit cu mama. Mama de multi ani lucreaza peste hotare si copilul a ramas in grija bunicii din partea mamei. Mama vine o data pe an in vacanta de vara. Tata si-a refacut viata si a intemeiat o noua familie, cu care locuieste in blocul vecin. Copilul vrea foarte mult sa stea cu tatal, iar mama nu ii permite. Cum se procedeaza legal ca copilului sa i se stabileasca domiciliul cu tata? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

1 - Care este virsta copilului.
2 - puteti lua copilul fara grija la Dstra, deoarece mama plecind peste hotarele RM fara copil nu executa acea hotarire de judecata care prevede nu doar domiciliul copilului minor, dar crestarea si educarea. In acest sens Dei nu executa obligatiile sale parinteti. Copilul luati... mai detaliat la Dstra, tata fiind parinte are mai multe drepturi decit bunica si in a elasi timp de depus cerere de chemare in judecata cu privire la reexaminarea cazului din motivul ca s-au schimbatsi au aparut circumstante noi

25 aprilie 2020