In cazul in care debitorul este decedat, cit de legal este ca compania de microfinatare sa propuna rudelor semnarea contractelor de fidejusiune?

28 septembrie 2017 189

O ruda a decedat recent. Dupa deces am aflat ca detinea un imprumut nu mare. Sotia decedatului nu doreste ca problema asta sa genereze alte probleme in viitor si s-a inteles cu reprezentantul companiei sa-i inghete suma, iar ea sa achite cite putin in fiecare luna. Reprezentantul companiei i-a propus sa semneze contract de fidejusiune. Poate ea sa garanteze obligatia sotului decedat, si va avea valoare in instanta contractul dat, poate sa geneze si alte obligatii ?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna seara Vasile,
Orice intelegere benevola intre doua persoane produce efecte. Are dreptul banca sa ceara imprumutul de la mostenitori? Da, doar in limita activelor mostenite. Poate banca sa impuna succesorilor sa semneze contracte de fidejusiune? Nu! Nu poate obliga la semnarea unui contract de fidejusiune.

28 septembrie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Moştenitorii poartă răspundere pentru obligaţiile defunctului. Chiar dacă încă nu au primit certificat de moştenitor, moştenitorii ar trebui să achite datoriile conform graficului.
Nu este necesară încheierea unui contract de fidejusiune. Or, soţia răspunde doar în limita cotei sale succesorale şi nu răspunde pentru întreaga datorie. Semnarea fidejusiunii va... mai detaliat avea ca efect faptul că soţia va purta răspundere pentru întreaga datorie, ceea ce nu neapărat că este în interesul ei.

28 septembrie 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Soția defunctului va putea restitui împrumutul companiei de microfinantare total sau parțial în condiția prezentării și a certificatului de moștenitor legal (dacă nu este testament).

Dacă soția este unicul moștenitor legal, atunci va trebui să acopere integral datoria în orice caz. Dacă este unul dintre moștenitorii legali, pot... mai detaliat fi situații variate.

Iar încheierea contractului de fidejusiune pentru garantarea executării obligației asumate de către o persoană decedată este o aberație consider eu. Nu am întâlnit niciodată așa ceva.

Soluția este acceptarea la notar a moștenirii și executarea obligației din perspectivă de succesor legal și nu de fidejusor.

Succese!

28 septembrie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Necesar de precizat și art.24 Codul Familiei:
(2) Soţii răspund cu întreg patrimoniul lor pentru obligaţiile care au fost asumate în interesul familiei, fie şi numai de unul dintre ei...

2 octombrie 2017