In cazul in care detin testamentul mamei mele, ceilalti mostenitori legali pot pretinde la parte din avere?

10 mai 2017 49

In cazul in care detin testamentul mamei mele, ceilalti mostenitori legali pot pretinde la parte din avere? Daca da, cum si in ce conditii? Multumesc anticipat!

Jurist comments 5

Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Cristina.

Dacă mama a testat toată averea Dvs atunci veți moșteni tot ce va testat.

Daca există moștenitori rezervatari (vor moșteni 1/2 din ce ar putea moșteni ca moștenitor legal ) sau dacă testamentul va fi declarat nul ( se va deschide moștenirea legală și atunci veți... mai detaliat moșteni o cota parte dacă nu sunteți unicul moștenitor din prima clasa de mostenitori).
Vedeti art. 1469-1474 și 1495-1505 din Codul Civil.

10 mai 2017

Multumesc pentru raspuns. In ce caz poate fi declarat nul testamentul?

10 mai 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Vedeți art. 1469-1474 Codul Civil.

10 mai 2017

"Articolul 1469. Nulitatea testamentului
(1) Testamentul este nul dacă sînt prezente condiţiile de nulitate a actelor juridice."
Care sunt aceste condiții și unde le pot găsi?

10 mai 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Cristina.

Condiţiile de nulitate a actelor juridice sunt de formă şi conţinut (capacitatea persoanei, cauza actului juridic, consimţămîntul, obiectul). Vedeţi art. 199-215 din Codul Civil aici http://lex.justice.md/md/325085/ .

11 mai 2017