In cazul in care o persoana nu doreste sa depuna marturii sau sa fie interogata, poate fi supusa unei amenzi judiciare sau adusa silit la inspectorat?

11 noiembrie 2019 68

Buna. Mama mea a primit o scrisoare fiind invitata la inspectorat pentru a fi audiata suplimentar in calitate de martor. Si mai jos scrie ca in cazul in care nu se prezinta, va fi supusa amenzii juridice sau aducerii silite la inspectorat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Da, aceste prevederi sunt statutate în codul de procedură penală.

11 noiembrie 2019