In cazul in care vreau sa divortez, ce drepturi am ca cetățeanca a Republicii Moldova?

16 ianuarie 2020 66

Locuiesc în Spania, sunt căsătorită cu un spaniol. De origine sunt moldoveanca, dar am primit și naționalitate spaniola. Avem și un copil. Nu am nicio informați despre cum as iniția divorțul. Ce este nevoie sa fac. Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Vera!

Întrucât sunteți căsătorită cu un cetățean al Spaniei, dețineți cetățenia acestui stat, aveți un copil comun născut și care crește în Spania, aveți ultimul domiciliu comun în Spania, instanța de judecată competentă să examineze pricina civilă cu privire la desfacerea căsătoriei și custodia copilului, inclusiv pensia de întreținere... mai detaliat pentru copil este instanța judecătorească din Spania!

Succes.

20 ianuarie 2020