In cazul unei frizerii deschise pe SRL este mai bine ca societatea sa fie platitoare de TVA sau nu ?

2 iunie 2018 40

In cazul unei frizerii deschise pe SRL este mai bine ca societatea sa fie platitoare de TVA sau nu ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Evident ca este mai bine sa nu fie plătitor de TVA, deoarece acea sumă va putea fi distribuită ca dividende sau a-ți putea achita salarii mai mari sau oferi premii salariaților, sau dezvolta afacerea, oferirea cursurilor de perfecționare salariaților din contul întreprinderii.
Totuși, există situații când achitarea TVA-ului e obligatorie.
Accesați pagina... mai detaliat de mai jos și atrageți atenție la Pct. 28.1.13, 28.1.14 și 28.1.18

http://www.fisc.md/ShowQuestions.aspx?category=6a9aec40-0826-4bcb-9a25-602f293c8854&nr=28.1

Consultați un auditor sau contabil pentru mai multe detalii.

3 iunie 2018