In ce baza universitatea imi retine actele dupa exmatriculare?

30 mai 2017 88

Buna seara,am o intrebare la dvs, eu am fost anul acesta studenta, la buget, la UST din Chisinau. Insa am fost exmatriculata si acum cind vreau sa-mi iau actele. Ei ma impun sa intorc banii alocati de stat pentru anul de studii - in caz contrar nu-mi reintorc actele. Spuneti-mi, va rog, daca ordinul de exmatriculare este - ei au dreptul sa-mi retina actele? Si daca la general este asa lege care impune studentul sa intoarca banii statului? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Bună ziua. Depuneți o cerere în cancelaria universității prin care solicitați să fie întoarse actele. În caz că datorați careva sume de bani, universitatea (sau organul competent) poate să vă acționeze în judecată.

31 mai 2017