În ce caz se achită pensie de întreținere a copilului major?

12 mai 2024 3

Bună ziua. Cu fosta soție avem 2 copii comuni. Unul e minor și îi achit pensie de întreținere conform hotărârii judecătorești. Celălalt copil are 21 ani, e student, lucrează oficial part-time. Fosta soție cere să-i plătesc pensie de întreținere și copilului major. Eu și așa contribui la achitarea taxei de învățământ (mai exact, jumatate din valoarea contractului), îl ajut cu cheltuielile lunare. Am probe, sunt sume transferate pe cardul lui personal. Ajut copilul după posibilități, nu transfer o sumă fixă. Nu este inapt de muncă. Este legitimă cererea fostei soții?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Petru Caraman
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Buna ziua,
Conform legislației, dreptul copiilor majori inapți de muncă de a primi întreținerea de la părinți este recunoscut în anumite circumstanțe. Mai precis, conform articolului 78 alin. 1 din Codul Familiei, părinții sunt obligați să își întrețină copiii majori inapți de muncă care necesită sprijin material, aceștia fiind considerați inapți... mai detaliat de muncă în cazul în care și-au pierdut capacitatea de muncă și sunt încadrați în unul dintre gradele de invaliditate stabilite de lege.

În ceea ce privește participarea părinților la cheltuielile suplimentare în favoarea copiilor, conform articolului 79 din Codul Familiei, părinții sunt obligați să participe la cheltuielile suplimentare generate de circumstanțe excepționale, atât pentru copiii minori, cât și pentru cei majori, care necesită sprijin material adăugător.

Aceste cheltuieli suplimentare trebuie să fie justificate de circumstanțe excepționale, cum ar fi boala gravă a copilului, mutilarea acestuia sau necesitatea unor tratamente costisitoare sau periodice.

În concluzie, conform legislației prezentate, fosta soție poate solicita pensie de întreținere pentru copilul major doar în cazul în care acesta este considerat inapt de muncă conform prevederilor legale și necesită sprijin material. În ceea ce privește cheltuielile suplimentare, acestea trebuie să fie justificate de circumstanțe excepționale și părinții sunt obligați să participe la aceste cheltuieli în mod corespunzător, în funcție de posibilitățile lor financiare și de alte circumstanțe relevante.

13 mai 2024