În ce cazuri se admite achitarea amenzii în jumătate timp de 72 de ore?

6 iunie 2023 45

Bună ziua. Dacă depun contestație împotriva procesului-verbal cu privire la contravenție și instanța de judecată emite o hotărâre prin care respinge contestația, sau o încheiere prin care restituie contestația, mai pot achita timp de 72 de ore 50% din amenda aplicată?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. dacă contestați, nu mai beneficiați de superoferta fierbinte de 50% reducere.

(3) Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare de la data aducerii la cunoştinţă a deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale.

În acest caz se consideră că... mai detaliat sancţiunea amenzii este executată integral, cu excepţia cazului în care a fost contestată decizia de aplicare a sancţiunii contravenţionale şi contravenientul nu şi-a retras cererea de contestare a deciziei, emisă asupra cauzei contravenţionale, pînă la cercetarea judecătorească.

7 iunie 2023