In ce conditii putem sa nu fim de acord cu testamentul matusei?

22 aprilie 2017 27

In ce conditii putem sa nu fim de acord cu testamentul? Matusa nu are copii, dar a facut testament toata averea sa (casa batrineasca + cota de pamint) unui nepot de la nepotul surorii sale, deci a doua linie. Eu, tot a doua linie de rudenie sunt, nu prea sunt de acord cu asta, doresc citevai sote de pamint (2!) de pe linga casa, consider ca am dreptul, deoarece ea a trait in casa mea ultimii 5 ani - eu nu am putut sa o vind din cauza ca casa ei adica a matusei era avariata si nu avea unde trai. La sfirsit m-am ales cu nimic...

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Mila,

Testamentul este un act juridic solemn, unilateral, revocabil şi personal prin care testatorul dispune cu titlu gratuit, pentru momentul încetării sale din viaţă, de toate bunurile sale sau de o parte din ele.

Testatorul poate determina în testament cotele succesorale pentru moştenitorii menţionaţi în el sau poate indica în... mai detaliat mod concret cărui moştenitor ce parte din patrimoniu îi va trece în proprietate. Dacă în testament nu există astfel de indicaţii, patrimoniul succesoral se împarte egal între moştenitori.

Din păcate, codul civil nu prevede vrio posibilitate de a modifica testamentul în cazul Dvs.

25 aprilie 2017