In ce luni ale anului poti fi evacuat?

26 septembrie 2018 43

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: daca esti dat in judecata si ti se pune sechestru pe bunul imobil, in ce luni ale anului poti fi evacuat, daca nu achiti datoria?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Evacuarea este o etapă destul de complicată, care nu este limitată în timp.
Sigur, pentru început executorul urmează să întreprindă acțiuni de urmărire a venitului sau altor bunuri, în final, în dependență de sumă și alte posibilități, recurgînd la evacuare, în cazul vînzării bunului.
Totuși în cazul creditelor bancare, situația e... mai detaliat mai rapidă, în lipsa adresării în instanță, creditorul se adresează direct la executor.
Articolul 147. Evacuarea
(1) Evacuarea constă în eliberarea spaţiului locativ indicat (încăperii indicate) în documentul executoriu de către persoanele nominalizate în acest document împreună cu bunurile care le aparţin.
(2) Dacă debitorul nu eliberează benevol spaţiul locativ indicat (încăperea indicată) în documentul executoriu, executorul judecătoresc procedează la evacuare silită.
(3) Executorul judecătoresc îl anunţă pe debitor despre ziua şi ora evacuării silite, însă neprezentarea lui nu împiedică executarea documentului executoriu.
(4) Sînt supuse evacuării silite toate persoanele indicate în documentul executoriu împreună cu bunurile care le aparţin sau, dacă evacuarea se efectuează dintr-o încăpere nedestinată locuitului, împreună cu bunurile aflate în încăpere.
(5) În cazul în care documentul executoriu prevede transmiterea bunului ipotecat, iar debitorul refuză eliberarea lui benevolă, executorul judecătoresc va evacua silit din imobil atît debitorul, cît şi persoanele care locuiesc cu acesta.
(6) Dacă persoana care urmează să fie evacuată se ascunde sau nu-i permite executorului judecătoresc să intre în încăperea pe care o ocupă, sau comite alte acte ce împiedică executarea documentului executoriu, evacuarea se face prin pătrundere forţată în încăpere în prezenţa a 2 martori asistenţi, iar la necesitate, şi cu participarea colaboratorilor organului afacerilor interne sau a reprezentanţilor autorităţii administraţiei publice locale.
(7) În cazul existenţei unor impedimente, executorul judecătoresc amînă evacuarea şi înaintează, după caz, judecătorului un demers privind explicarea executării, informînd creditorul.
[Art.147 al.(7) modificat prin LP191 din 23.09.16, MO369-378/28.10.16 art.747; în vigoare 28.04.17]
(8) Executorul judecătoresc consemnează în procesul-verbal evacuarea silită şi transmiterea încăperii către creditor. Procesul-verbal se semnează de către executorul judecătoresc şi de persoanele care participă la evacuare.
(9) Cheltuielile legate de evacuarea silită le suportă debitorul.

26 septembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Sofia,
1) Incheierea de aplicare a sechestrului poate fi atacata cu recurs la Curtea de Apel, in termen de 15 zile.
2) Aplicarea sechestrului este o masura de asigurare a actiunii, si nu presupune in nici un fel privarea Dvs. de dreptul de proprietate, sau necesitatea evacuarii spatiului detinut in proprietate. Efectul... mai detaliat sechestrului consta doar in faptul ca pina la anularea acestuia nu puteti vinde bunul imobil.
3) Ati constituit ipoteca asupra bunului imobil?
4) Daca castigati judecata - sechestrul se anuleaza. Daca pierdeti judecata - sechestrul se mentine pana ce nu veti intoarce datoria incasata de la Dvs, si in ultima instanta, datoria poate fi incasata din contul vanzarii de catre executorul judecatoresc a bunului imobil sechestrat.
Ar trebui sa va consultati cu un jurist caruia sa-i prezentati nemijlocit actele de care dispuneti (cel putin Cererea de chemare in judecata), pentru a Va indruma corect astfel incat sa nu riscati sa pierdeti dreptul de proprietate si folosinta a bunului imobil.

26 septembrie 2018