In ce termen se achita despagubirea de asigurare auto?

19 iulie 2017 330

Buna ziua. Accidentul auto a avut loc in anul 2014. Cel din spate nu a respectat distanta si a tamponat masina din fata in care ma aflam. Cel din spate a fost recunoscut vinovat, insa acesta a contestat in judecata procesul-verbal de contraventie. Dosarul se judeca si acum, suntem deja la a 2 a rejudecare. Curind vor fi 3 ani de la producerea accidentului auto. Asiguratorul nu vrea sa achite despagubirea de asigurare, declara ca atit timp cit contravenientul se afla in proces de judecata, plata despagubirii este suspendata, nu e stabilita cu certitudine vinovatia.
E corect ce spune asiguratorul, se suspenda plata despagubiri pina la decizia definitiva a instantei de judecata?
Sau totusi este obligata compania de asigurare sa achite despagubirea la partea vatamata?

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Nu poate compania de asigurari sa refuze sa achite despagubirea de asigurare pe motivul indicat de dvs. Or, unul din actele ce formeaza dosarul de daune il constituie angajamentul dvs. de a restitui suma despagubirii de asigurare in caz de anulare a procesului - verbal cu privire la... mai detaliat contraventie.

20 iulie 2017
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
În conformitate cu Legea cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule nr. 414-XVI din 22.12.2006 și anume Articolul 19 unde este indicat Obligaţiile Companiilor de asigurători
(1) După ce a luat cunoştinţă de producerea accidentului, asigurătorul este obligat:
... mai detaliat a) să deschidă dosar de daune;
b) să solicite organelor şi instituţiilor competente (poliţia, unităţile de pompieri, procuratura sau instituţiile medicale) informaţii despre accident şi consecinţele lui, stipulate la art.21 alin.(3) lit.a) dacă asiguratul sau persoana păgubită nu a prezentat asigurătorului astfel de informaţii certificate în modul corespunzător;
c) să examineze bunurile avariate şi să încheie, în termen de 5 zile lucrătoare din data primirii cererii persoanei păgubite privind despăgubirea de asigurare, un proces-verbal de constatare a pagubelor;
d) să închidă dosarul de daune privind pagubele materiale în cel mult 15 zile calendaristice din data depunerii de către păgubit a ultimului document necesar finalizării dosarului;
e) să închidă dosarul de daune privind vătămările corporale sau decesul în cel mult 10 zile calendaristice din data depunerii de către păgubit a ultimului document de confirmare a pagubelor;
f) să achite despăgubirea de asigurare în termenele stabilite prin prezenta lege.
(2) Asigurătorul este obligat să soluţioneze cererea şi să achite despăgubirea de asigurare în cel mult 3 luni din data depunerii cererii de despăgubire.
Cu toate acestea, deseori companiile de asigurări nu respectă, ba chiar nici nu țin cont de prevederile legale, care le sunt obligatorii.
În cazul dumneavoastră v-aș recomanda să vă adresați cu o plângere către Președintele Comisiei Naționale a Pieței Financiare. Această instituție este în drept să sisteze la necesitate activitățile companiei dacă ea are încălcări grave.
Mult Succes!!!
P.S. în caz de încălcare a termenului de plată a indemnizaţiei despăgubirii de asigurare din vina asigurătorului, acesta va plăti asiguratului, beneficiarului asigurării şi/sau păgubitului, pentru fiecare zi de întîrziere, penalitate de 0,1% din suma indemnizaţiei sau despăgubirii.

21 iulie 2017