In ce termen se restituie carnetul de munca?

14 august 2017 52

Conform art. 66 alin. (5) din Codul muncii al Republicii Moldova, la încetarea contractului individual de muncă, carnetul de muncă se restituie salariatului în ziua eliberării din serviciu.
Daca ziua eliberarii este indicata data de 18.08.2017, atunci:
1. salariatul va munci inclusiv pe data de 17.08.2017, dar nu va munci si pe data de 18.08.2017, deoarece se considera eliberat (la cerere din propria initiativa) cu data de 18.08.2017?
2. carnetul de muncă se restituie salariatului la sfirsitul programului de munca al zilei de 17.08.2017, sau abia in urmatoarea zi de munca a angajatorului, adica pe 18.08.2017 pe parcursul zilei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

la momentul incetarii contractului individual de munca , in cazul dstra pe data de 18.08.2017 , adica dupa expirarea acestei zile lucratoare !

14 august 2017