In ce termen vine un raspuns la cererea de gratiere ?

16 septembrie 2018 39

Eu am scris scrisoare de gratiere pe 5 ianuarie 2018. Scrisoarea a fost comandata, am primit raspunsul ca a ajuns, dar de atunci nu am primit niciun raspuns. Deja sunt 8 luni de cand asteptam un raspuns. Cat va trebui sa mai astept?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În legislație nu există un termen expres cu privire la răspunsul cererii de grațiere pe motiv că sunt foarte multe circumstanțe de analizat și însăși procedura e una de lungă durată, totuși trebuie să fie un termen rezonabil pentru a nu vă încălca drepturile dvs.

Şedinţele comisiei se convoacă pe... mai detaliat măsura intrării materialelor, dar nu mai rar decît o dată în jumătate de an. În şedinţa comisiei, materialele sînt prezentate de preşedintele şedinţei sau, conform indicaţiei acestuia, de către unul din membrii comisiei.

16 septembrie 2018