In cit timp decizia curtii de apel ajunge la organele competente?

6 iunie 2017 131

Dosar penal. Am castigat prima instanta. A doua instanta a admis recursul procurorului si m-a condamnat la inchisoare cu suspendare. Imi trebuie urgent sa plec pentru o zi peste hotare. Condamnarea a avut loc azi, iar decizia motivata va fi peste o luna. Spuneti-mi va rog cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 6

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Condamnarea cu suspendare presupune faptul că Dvs nu veți executa pedeapsa închisorii, deci ve-ti fi liber! Plecarra peste hotare nu ar trebui sa fie o problema decit daca nu alexista la zi o Incheiere a instanteo de judecata prin care sa va fie aplicata interdicția. Decizia Curtii de Apel... mai detaliat este executorie de la momentul adoptării acesteia în variantă integrală. În termen de 5 zile după aceasta, Decizia se trimite instanței de fond pentru executare.

6 iunie 2017

Dar daca in textul condamnarii se mentioneaza interdictia de a schimba domiciliul sau ceva de genul, la fel pot pleca pentru cateva zile peste hotare?

6 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Interdicția de a schimba domiciliul nu afectează în nici un fel dreptul la libera circulație. Discutați și cu procurorul de caz, aflați dacă nu sunt alte interdictii sau dacă nu cumva trebuie sa indepliniti alte formalitati pentru a iesi din țară.

6 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Constestati Decizia CA , dosarul pleaca la CSJ , d-stra plecati la mare !
Daca ramine decizia in vigoare nu puteti pleca peste hotare,avind pedeapsa cu suspendare , fara acordul Biroului de Probatiune (activitatea caruia as vrea sa o critic dur) .

7 iunie 2017

Ideea este ca decizia motivata va fi peste o luna si fara dinsa nu pot contesta decizia la CSJ. sau pot?

7 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

faza-i că decizia Curții de Apel are putere de lucru judecat ceea ce înseamnă că este executorie din momentul emiterii, dacă nu v-a fost aplicată interdicția de a parăsi țara, domiciliul atunci puteți liber circula unde aveți nevoie ..

10 iunie 2017