În curtea comuna au fost instalate ilegal camere video de supraveghere

16 septembrie 2020 62

Bună. Va rog mult sa ma ajutați cu o situație! În curtea comuna au fost instalate ilegal camere video de supraveghere de catre un vecin. Acelasi vecin mai devreme a construit ilegal o casa cu trei etaje. Ce putem face?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bunză ziua,

Dacă sunteți sigură în ilegalitatea acestora atunci:
1. Pentru instalarea ilegală a camerelor de supraveghere video anunțați Centrul Naţional pentru Protecţia Datelor cu Caracter Personal (CNPDCP) printr-o plângere, unde proprietarul va fi obligat la scoaterele acestora și amendat;
2. Ceea ce ține de Ilegalitatea Construcției, vă puteți adresa cu o plângere... mai detaliat către Inpecția în Construcții pentru a constata acest fapt și amenda.

16 septembrie 2020