In legătura cu amenzile Covid-19

26 mai 2020 41

Buna ziua. Soțul meu are contract de munca cu o companie care transporta colete in Italia și invers. El a fost chemat la munca sa plece in Italia, dar l-au întors înapoi din România și l-au pus in carantina, și acum iau aplicat amenda 22.000 lei pentru ca nu a respectat carantina. Însă in ziua când a mers la serviciu, a fost mai intâi la medic care a confirmat că e sănătos. Cum să procedam in cazul dat?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Salut, ne puteți contacta pentru ajutor, personal văd că ar trebui de depus o cerere de revizuire, deaorece cuantumul sumei de 22500 a fost declarat neconstituțională, iar Curtea Constituțională a menționat că până ce Parlamentul RM va opera modificări la cunatumul amenzii, se va aplica o amendă de 500 lei.... mai detaliat Așadar odată cu admiterea cererii de revizuire vi se va restitui suma achitată! Dacă aveți neclarități cu drag vă suntem la dispoziție! O zi bună!

22 august 2020